Spor Yaparken Neler Tüketilmeli?

Spor yapmak kadın, erkek tüm bireylerin yapmayı sevdiği, yaparken eğlendiği ve kilo vererek forma girdiği aktivitedir. Spordan önce ve sonra verim almak istiyorsanız sağlıklı beslenmek birinci kural.

Enerji spor esnasında olmazsa olmazlardandır. Egzersizin maksimum düzeyde olabilmesi için proteinli besinler tüketin, abur cubur tüketimini unutun. Normal su tüketimi 1.5 litre iken spor esnasında daha fazla enerji kaybı yaşayacağınızdan bol su için.

Spordan önce bir öğün belirleyin bunu sürekli tekrarlayın. Bunlar ağırlıklı olarak et, tavuk, balık, peynir olsun. Bu öğünde mutlaka taze meyve ve yoğurt tüketin. Yaklaşık yarım litre su tüketin. Öğün sonrası içtiğiniz su oluşacak hastalıklara karşı direncinizi artıracaktır.

Spordan sonra ise protein almanız gerekiyor. Vücut kitlesinin yükselmesini hızlandırmak için toz kullanımı yerine et, yumurta, süt ve süt ürünleri kullanın bu hem doğal hemde en kaliteli protein olacaktır.

Kasları desteklemek için spor öncesi ve sonrası besinleri 3 gruba ayırdık. İlki et, tavuk ve balık olmalı. İkincisi pilav, ekmek ve makarna gibi karbonhidratı yüksek besinler olsun. Üçüncüsünde ise salata veya yoğurt ile ideal üçlü bir besin zinciri oluşturabilirsiniz.

Ara öğünde süt ve meyve tüketimi karbonhidrat, protein alımına destek sağlayarak kas dokunuzun güçlenmesine yardımda bulunur.

Spor esnasında sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Vücut ağırlığınıza göre 250-300 ml su tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!