Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Öksürüğü Geçiren Mucize Bitkiler

Öksürüğü Geçiren Mucize Bitkiler

Toplumda öksürük bir hastalık olarak bilinse de; öksürük aslında hastalık değil vücudun kendini savunma şeklidir. Boğaz ve solunum yollarında bir enfeksiyon görüldüğünde öksürük meydana gelir. Öksürme ile de bronşit, bademcik, soğuk algınlığı, alerji gibi hastalıklar iyileştirilmeye çalışılır. Öksürükler kuru ve balgamlı olarak iki grupta incelenir. Kuru öksürük tedavi edilmezse boğaz ve akciğerde tahrişler meydana gelebilir. Balgamlı öksürüğün de tedavisinde geç kalınırsa öksürme kronik bir hal alır.

Ayva Yaprağı veya Tohumu

Öksürükten dolayı boğazınızda oluşan yanma hissini ayva çayı ile yok edebilirsiniz. Bunun için 1 çay kaşığı kadar öğütülmüş ayva tohumunu 1 fincan sıcak suda demleyin. Dilerseniz kuru ayva yaprağını da demleyebilirsiniz.

Kakule ve Yeşil Çay

Antioksidan bitki denildiğinde akla ilk gelen bitkilerden biri olan yeşil çay, öksürüğe çare olmak için geliyor. Vücudu zararlı maddelerden arındırdığı gibi; mikropları da anında yok ediyor. Pek çok enfeksiyon hastalığında etkisini gösteren yeşil çay, öksürükleri yok etmek için oldukça ideal bir bitki.

Zencefil, Karabiber, Limon, Bal ve Tarçın

Öksürüğe iyi gelen bitkiler İbrahim Saraçoğlu tarafından, sıkça tavsiye edilmektedir. Tavsiye edilen bu bitkiler arasında zencefil, karabiber, limon, bal ve tarçın oldukça ilgi görüyor. Bir fincan sıcak suda buluşan bu 5 mucize, anında boğazı yumuşatıyor. Öksürüğün boğaz yolunu tahriş etmesini de önlüyor.

Ekinezya

Ekinezya bitkisinin ünü 1940 yılından günümüze kadar gelmiştir. Ağrı, yaralanma, böcek ısırması hatta yılan sokması tedavisinde bile kullanılmıştır. Günümüzde ise soğuk algınlığı, öksürük, sık sık tekrar eden idrar yolu enfeksiyonunda kullanılmaktadır.

Ihlamur

Asırlardır öksürüğün bitkisel tedavisi olarak bilinen ıhlamur, şu günlerde de değerini korumaya devam ediyor. Öksürük sesini duyan anneniz veya bir dostunuz, elinde bir fincan ıhlamur çayı ile geliyorsa, şifasına güvenip hemen içmenizi tavsiye edeceğiz. Ihlamur solunum yolunu temizleyen, iltihapları yok eden ve ağrıyı kesen bir bitkidir.

Meyan Kökü

Meyan kökü özellikle de balgamlı öksürükleri tedavi etmede oldukça başarılıdır. Balgamın açılmasını ve vücudunuzdan atılmasını sağlar. İltihapları da yok eden meyan kökünü tüketmek için bir fincan sıcak suyun içinde, 1 çay kaşığı kurutulmuş meyan kökü demleyin. Meyan kökü çayı ile öksürüklerden kurtulmak için gün içinde 2 fincan içmeniz yeterli olacaktır.

Anason

Mevsim geçişleri ile beraber biraz enfeksiyon aldıysanız ve bu durumundan da solunum yolu etkilendiyse, bitkisel tedavi yöntemi anason olacaktır. Balgamı yok eden ve solunumu rahatlatan anason, günde 3 fincan içilmeye uygundur. 1 çay kaşığı toz anasonu, 1 fincan sıcak suyun içine ekleyin ve ağzı kapalı kalacak şekilde 10 dakika demlemeye bırakın. Daha sonra anason çayını süzerek için. Çaydan sonra öksürüğe dair her şeyi unutabilirsiniz.

 

Ayrıca

İncelme, Sıkılaşma Yöntemleri

İncelme dediğimizde kilo vermekten bahsederiz. 60 kg bir kadın 50 kg’a düşerse incelecektir. Fakat bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir