Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Hepimizin hayali güzel bir gülümseme altında bembeyaz dişler. Fakat gün içinde tükettiğimiz asitli, gazlı içecekler ve yiyecekler dişlerin zamanla sararmasına, çürümesine sebep olmakta. Peki bunun için neler yapabiliriz?

1- Dişlerinizi günlük düzenli fırçalayın

Temiz bir diş için günlük temizlik şarttır. Bunun için sabah kalkınca ve gece yatmadan önce dişlerinizi 2 kere fırçalamanız gerekir. Daha fazla beyazlık istiyorsanız diş beyazlatıcı özelliği bulunan diş macunlarını tercih edebilirsiniz.

2- Karbonat ile beyazlatma

Beyazlatma özelliği bulunan karbonat dişler içinde oldukça faydalıdır. Bunun için yapmanız gereken şey, diş fırçanıza mercimek tanesi kadar karbonat batırmanız ve haftada 2-3 kere bunu uygulamanız. 1 haftalık deneyimle dişlerinizin beyazladığını göreceksiniz.

3- Karbonat ve limon karışımı

1 çay kaşığı karbonatın içerisine limon suyu sıkın. Bu karışım köpürünceye dek karıştırın. Diş fırçanızı bu karışıma sürerek haftada en fazla 2 kere fırçalayın. Limonda asit özelliği olduğundan haftada 2’den fazla bunu denemeyin.

4- Karbonat, sirke tuz karışımı

Karbonatın faydasını daha önce belirtmiştik. Bunu sirke ve tuz ile karıştırınca dişlerdeki sarı lekeleri giderdiğini, karbonat ve tuzun ise dişleri beyazlattığını belirtelim.

Malzemeler

1 çay kaşığı karbonat

1 çay kaşığı tuz

1 çay kaşığı elma sirkesi

Yapılışı

1 çay kaşığı karbonat, tuz ve elma sirkesini bir kapta karıştırın. Diş fırçası yardımıyla bu karışımdan mercimek tanesi büyüklüğünde elde ederek kullanın.

Çilek

Lif bakımından oldukça zengin olan çilek, ağız içindeki bakterileri temizlemekle kalmaz, mikroorganizmalarla savaşır ve ağız içini temizler.

Yapılışı

Çatal yardımıyla 1 adet çileği ezerek püre haline getirin. Diş fırçanıza sürerek haftada 2 kere uygulayın.

Karbonat, Tarçın ve Adaçayı

Karbonat dişleri beyazlatıyor, tarçın ve adaçayı ağız içindeki bakterilerle savaşarak daha temiz ve sağlıklı gülüşler sağlıyor.

Yapılışı

Dövecek yardımı ile tarçın adaçayı ve 1 çay kaşığı karbonatı ezin. Fırçanızı nemlendirerek bu karışıma batırın ve dişlerinizi fırçalayın.

Gliserin

Bakterilere karşı savaşan gliserini uygulamak için önce dişlerinizi fırçalayın. Sonrasında birkaç damla kadar gliserin uygulayın.

Dişlerin sararmasına neden olan sigara, çay ve kahve tüketimini azaltın

Çok kullanıldığında dişlerin sararmasına ve diş minesine zararı olan çay, kahve ve sigara tüketimini azalatarak diş beyazlatma yöntemine yardımcı olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!